اسماعیل محمدنژاد

امروز 23 خرداد 1390 ، آغاز  دهمین سال  فعالیت رسمی پرشین بلاگ  است که بنام روز وبلاگ فارسی نام نهاده شده است. این نامگذاری از آن جهت است که پرشین بلاگ نخستین سرویس وبلاگ دهی فارسی است.این روز را به مدیران و بنیان گذاران پرشین بلاگ و همچنین به وبلاگ نویسان فارسی زبان تبریک عرض می کنم.

به نقل از وبلاگ خبر پرشین بلاگ " تا پایان سال 1382 پرشین بلاگ میزبان دهها هزار وبلاگ گردید و توانست به تنهایی رتبه زبان فارسی در اینترنت را به سطح چهارم جهان برساند."

گرچه امروزه وبلاگ نویسی امری ناشناخته نیست و همچنین هر روز سرویس های جدید  وبلاگدهی فارسی به جمع این سرویس ها اضافه می شوند ، اما در شروع فعالیت پرشین بلاگ این امر ناشناخته و رسیدن به این مهم ، همت والا و جسارت فراوانی می طلبید که خوشبختانه مدیران شایسته ی پرشین بلاگ دارای این ویژگی ها بودند.لازم به گفتن نیست که همیشه سخت ترین کار ،نهادن اولین گام در راهی نو است.

 


پرشین بلاگ نخستین گام را در جهت ارتقاء سطح متون فارسی در شبکه ی جهانی اینترنت به محکمی برداشت و به راستی تمامی وبلاگ نویسان فارسی زبان اعم از ایرانی و درصد کمی از فارسی زبانان دیگر همچون افغان ها و تاجیک ها می بایست قدردان این سرویس باشند.

البته ناگفته نماند که وبلاگ نویسان نیز در ابتدای راه با حمایت خود موجب دلگرمی مدیران این سایت شدند ؛ چنانکه این محبوبیت وبلاگ نویسی موجب شد به تدریج سرویس های دیگری نیز به این جرگه اضافه شوند.

پرشین بلاگ در طول ده سال فعالیت خود خدمات بی نظیری را در بین سرویسهای وبلاگ دهی فارسی به کاربران خود ارائه داد.همچنین در طی این سالها با فراز و نشیبها و بی محبتی هایی نیز دست و پنجه نرم کرد.

به تعدادی از امکانات "منحصر بفرد پرشین بلاگ" توجه نمایید:

- ایجاد چند وبلاگ تنها با داشتن یک نام کاربری و رمز ورود

- ایجاد مجله ی اینترنتی و انتشار مطالب روی دامنه ی شخصی از طریق پرشین بلاگ

- امکان رمز گذاری روی یادداشتها و نظرات همان پست که تا پیش از آن فقط سرویس وردپرس این امکان را به  کاربرانش میداد

- امکان ارسال چند پاسخ به یک نظر

- امکان سفارشی کردن قالب وبلاگ (تنها قالبهای استاندارد) بصورت آنلاین و بدون داشتن هیچ دانشی در زمینه ی HTML

- قابلیت تغییر نام و آدرس وبلاگ در هر زمان بدون از دست رفتن مطالب

- امکان پشتیبان گیری از مطالب

- امکان لایک زدن پست

- امکان صفحه بندی وبلاگ

- موضوع بندی مطالب با استفاده از کلمات کلیدی

- سیستم آمر گیر پرشین استت که هم آمار دقیقی دارد و هم بطور پیش فرض به وبلاگ پرشین بلاگ متصل است و نیازی به ورود کد ندارد

- امکان انتشار پست ، عکس ، جدول و چارت از طریق Word 2010

و ...

و اما چند خطی به نقل از دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا درباره ی پرشین بلاگ:

 

بنیانگذاران:

عطا خلیقی سیگارودی، بهرنگ فولادی، و سهند قانون از بنیانگذاران نخستین پرشین‌بلاگ در ۲۳ خرداد ۱۳۸۱ بودند.
از دیگر همکاران می‌توان به مهدی بوترابی مدیرعامل پیشین و بنیانگذار، و رضا هاشمی از بنیانگذاران این سرویس‌دهنده اشاره کرد.

عطا خلیقی و بهرنگ فولادی، فارغ التحصیلان رشتهٔ مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر در سال ۱۳۷۹ و رضا هاشمی، لیسانس سخت‌افزار از دانشگاه صنعتی اصفهان و فوق لیسانس معماری سیستم‌های کامپیوتر از دانشگاه علم و صنعت، و سهند قانون لیسانس مهندسی پزشکی از دانشگاه آزاد را دارا بودند.

 

تاریخچه :
این سایت با قالب و ابزارهایی کاملاً فارسی، در ۲۳ خرداد ۱۳۸۱ پا به عرصه اینترنت گذارد.
در ابتدا این سرویس به گونه‌ای طراحی شده بود که هر شخصی، در هر سطحی از معلومات فنی، بتواند به راحتی صاحب یک آدرس و صفحه اختصاصی در اینترنت به صورت رایگان شود و یادداشت‌های خود را که حاصل خلاقیت‌ها و توانایی خویش در زمینه‌های مختلف است، در منظر دید و نقد همگان قرار دهد.

 

و اینک پرشین بلاگ نخستین و برترین سرویس وبلاگ فارسی است...

پرشین بلاگ زنده است تا وبلاگ فارسی زنده است...