مجید مصطفوی - گروه فرهنگ و هنر              

 

 

 

 

سلام بر یاران عزیز              

گُل قدمتی دیرینه دارد  ، به طوری که هزار ان سال به عنوان سمبل عشق و زیبایی به بشر خدمت کرده است.
هر کشوری آداب و روش خاصی برای هدیه کردن گُل دارد. در ایران گُل ها با زیبایی خاصی تزیین و تقدیم می شوند.

 

 • معمولاً هنگام هدیه دادن گُل ، تعداد شاخه های گُل باید فرد باشد ، زیرا در این صورت آرایش آنها زیبا تر خواهد بود. در صورت زیاد بودن گُل ها ، تعداد آن ها مطرح نمی باشد.
 • به عقیده بعضی ها مهم است که تعداد شاخه های گُل زیاد و یا به صورت سبد گُل بزرگ باشد ، ولی گُل در هر صورت و یا هر تعداد ارزش خاص خود را دارد ، حتی اگر یک شاخه باشد.
 • پس از دریافت گُل باید آن ها را در گلدان و در محل مناسبی روی میز قرار داد.
 • معمولاً در موارد زیر بردن گُل متداول است:
 1. نامزدی
 2. مسافر تازه وارد
 3. جشن تولد
 4. ازدواج
 5. بچه دار شدن
 6. خانه جدید
 7. مراسم عزاداری
 8. سالگرد ازدواج
 9. ترفیع
 10. افتتاحیه
 11. نمایشگاه ها و ...

حال سوال من این است جایگاه کتاب در زندگی انسان چقدر است . آیا ما آدابی برای هدیه دادن کتاب در جامعه خود داریم .و معمولا بردن کتاب در چه جاهای متداول است . منتظر نظرات سازنده شما هستیم .


 

 

راهنمای رمان نویسی میر صادقی سرانجام مجوز گرفت.

 

به گفته جمال میر صادقی راهنمای رمان نویسی که شامل تکنیک رمان نویسی است برای اولین بار در ایران چنینی کتابی نوشته می شود.

 

 

رمان ( خروج ) علیرضا سیف الدینی زیر چاپ رفت.

 

 وی در گفتگو با ایلنا در باره این رمان گفت : رمان خروج شخصیتی دارد که نقاش است . او بعد از سال ها که از شهر و دیار خود دور بوده ، با یک تلفن مجبور به بازگشت به موطن خود می شود و در این بازگشت با اتفاقات و مشکلاتی روبرو می شود .

 

 

 

اثر برتر جهان ادبیات

690 سال در راس ادبیات جهان

خالق کمدی الهی دانته آلیگیری شاعر ایتالیای که به دانته مشهور است . اثر ماندگار کمدی الهی که از شاهکار های ادبیات جهان است . داستان سفرخیالی  او به جهنم ، برزخ و بهشت است . دانته در این کتاب داستان را از زبان اول شخص تعریف می کند.

 

ما اخراج شدیم

کتاب جدید هاروی مک کی ، نویسنده برگزیده نیویورک تایمز و صاحب اثر پر فروش شنا با کوسه ها توسط نشر کتاب پارسه منتشر شده است . این کتاب از سوی نویسنده به میلیون ها انسانی که در سراسر دنیا اخراج شده اند ، تقدیم شده است .

 

 

 

متولد ماه جغد

 

آزاده محسنی متولد سال 1357 اولین تجربه داستان‌نویسی خود را با انتشار مجموعه داستان "متولد ماه جغد" از طرف نشر ققنوس آغاز کرد. او در دومین اثر خود "همه چی درس می‌شه" به سراغ فضاهایی رفته که جسارت خاصی را طلب می‌کند. این مجموعه به تازگی به همت نشر چشمه به بازار آمده است.

             

 

سارا سالار، دومین رمانش را به ناشر تحویل داد.

 

«هست یا نیست؟» عنوان دومین رمان «سارا سالار» است که این‌ روزها در «نشرچشمه» مراحل نشر را سپری می‌کند.

«احتمالاً گم شده‌ام» اولین رمان «سارا سالار» برنده‌ی جایزه‌ی بخش رمان اول جایزه‌ی «بنیاد گلشیری» شده بود. حالا سالار دومین رمان خود را هم در حال‌ و هوایی شبیه «احتمالاً گم شده‌ام» روایت کرده است.

 

«خویش‌خانه» مجموعه‌ای از شانزده داستان کوتاه است و نکته‌ی جالب در این بین، زاویه دید داستان‌هاست. پانزده داستان از این مجموعه از نظرگاه اول شخص روایت می‌شوند، و این یعنی به قاعده با قصه‌هایی روبه رو خواهیم شد که راوی (پرسوناژ) به ماجرا نزدیک‌تر است و می‌خواهد دیده‌ها و شنیده‌های خود را برای‌مان روایت کند.

در مقوله‌ی زاویه دید، برخی داستان‌ها می‌توانست با تغییر نظرگاه ماندگارتر شود. به‌طور مثال، در داستان «کاش این خیابان تا ابد ادامه پیدا کند» راوی اول شخص هیچ نقشی در طرح داستان ندارد و تنها ذهن خواننده را درگیر خود کرده و از قصه‌ی اصلی دور می‌کند. حال آن‌که اگر این داستان با تک گویی بیرونی روایت می‌شد، پرسوناژ دوم می‌توانست جای بیشتری برای روایت قصه و کشش مخاطب داشته باشد.

میترا الیاتی-سردبیر نشریه ادبی اینترنتی جن و پری- پیش از این، مجموعه داستان «مادموازل کتی» توسط نشر چشمه منتشر شده بود. این مجموعه از نگاه بنیاد ادبی گلشیری و خانه‌ی داستان به عنوان بهترین مجموعه داستان اول منتشر شده در سال 1380 شناخته شد. کافه‌ی پری دریایی دومین مجموعه داستان اوست که پس از هفت سال وقفه توسط همان نشر به بازار کتاب عرضه شده و به تازگی به چاپ سوم رسیده است.

 

قصه گو / نشر چشمه                                                
یوسا

این کتاب نوشته ماریو بارگاس یوسا است و به تازگی توسط نشر چشمه منتشر شده است. . یوسا در این رمان و در قالب داستان به تفاوت.های فرهنگی اقشار مختلف کشور پرو پرداخته و همزیستی ملیت.های و قومیت.های مختلف را دست.مایه رمان قرار داده است و در عین حال به آسیب.شناسی مشکلات اجتماعی و مدیریتی کشورهای جهان سوم پرداخته است.

 

 

گوزن ها با چشم باز می خوابند / نشر اتاق آبی
شهرام شهیدی

ده داستان کوتاه ؛ چکیده ای از تجربیات نویسنده از جنگ و اثرات آن در خواب وبیداری ... بین ما و دشمن یک رود بود ...سربازی آن جا نشسته بود و سلاحش را به سمت ما نشانه گرفته بود ... چند فانوسقه کهنه . جلد پاره ی کتاب ابراهیم در آتش . آیینه شکسته . شانه ی سر . قمقمه ای کهنه و چند کلاهخود زنگ زده ...

با شیرینی وارد می شویم        
فریبا حاج دایی

مجموعه داستان«با شیرینی وارد می‌شویم» نوشته فریبا حاج‌دایی از سوی نشر «فراسخن»، در صدوبیست صفحه به بازار عرضه شده است.
جان‌مایة داستان‌های او شهر و شهرنشینیِ امروزة ایران است.

 

ترنم شالیزار/ نشر آموت           
راحله رضایی

به گزارش بخش کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در معرفی این کتاب عنوان شده است: رمان «ترنم شالیزار» داستان یک خانواده را روایت می‌کند و وقایع این رمان از سال 1320 تا امروز را شامل می‌شود. داستان کتاب درباره زندگی واقعی زن و مردی است که نوع برخورد آن‌ها با رنج‌ها و مشکلات تحسین‌برانگیز است.

 

 

پر فروش های تابستان

 

 

ردیف

نام رمان

نویسنده

نام مجموعه داستان

نویسنده

1

همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها

رضا قاسمی

تمام زمستان مرا گرم کن

علی خدایی

2

رودراوی

ابوتراب خسروی

زندگی مطابق خواسته تو پیش می رود

امیرحسین خورشیدفر

3

چراغ‌ها را من خاموش می کنم

زویا پیرزاد

برف و سمفونی ابری

پیمان اسماعیلی

4

من ببر نیستم پیچیده به بالای خود تاکم

محمدرضا صفدری

باغ ملی

کوروش اسدی

5

شب ممکن

حسن شهسواری

بلبل حلبی

محمد کشاورز