ماکروگرافی - قسمت اول

عکسهایی با بزرگنمایی نزدیک به 1:1 مثلا 1:2 و یا 1:3 که از بزرگنمایی قابل توجهی برخوردارند و سوژه را از فاصله ای نزدیک بنمایش میگذارند ، عکس های Close-up میگویند.

(گاه بزرگنمایی لنزها با عدد اعشاری نشان داده میشود ، مثلا لنزی که حداکثر بزرگنمایی آن 1:3 است، بدینصورت نمایش داده میشود :
     حداکثر بزرگنمایی : 33X. )

به عکسهای زیر توجه کنید. عکس سمت راست بوسیله لنز کیت 55-18 و با بزرگنمایی 1:4 گرفته شده است، در حالیکه عکس سمت چپ بکمک لنز ماکرو و با بزرگنمایی 1:1 گرفته شده:

 

بزرگنمایی 1:4بزرگنمایی 1:1 

نمونه ای از عکسهای Close-up و ماکرو ، با بزرگنمایی های متفاوت را در زیر مشاهده میکنید :

  بزرگنمایی 1:1 ( کل طول کادر : 36 میلیمتر )

 

بزرگنمایی 4:1 ( کل طول کادر : 9 میلیمتر )

برای دستیابی به بزرگنمایی 1:1 ، ساده ترین راه استفاده از لنز های ماکروست . اما استفاده از لنزهای ارزانقیمت تر و موجود، مثل لنزهای کیت، نرمال و حتی لنزهای واید، بهمراه تجهیزاتی جانبی همانند Extension tube ، فیلترهای Close-up ، مبدل های تله (Tele converters) و نیز استفاده از لنزهای موجود بصورت معکوس نیز امکاناتی فوق العاده جالب را برای عکاسی ماکرو فراهم می آورد که گاه نتیجه ای بسیار قابل توجه تر از لنزهای ماکرو را پدید می آورند.

علاوه بر امکان ایجاد بزرگنمایی زیاد، آنچه در عکاسی ماکرو بسیار حائز اهمیت است، نورپردازی مناسب بکمک فلاش و یا سایر تجهیزات نورپردازیست. فلاشهای اختصاصی برای ماکروگرافی وجود دارد که قیمتی بسیار بالا دارند، اما استفاده صحیح از فلاشهای موجود و حتی فلاش سرخود (pop=up ) دوربین بکمک ترفندهایی خاص نیز نتایجی عالی ببار می آورد که در ادامه بحث بدانها می پردازیم.

/ 2 نظر / 106 بازدید